A laboratóriumi üvegek és laborfelszerelések kézi és gépi előkészítésének összehasonlítása
A laboratóriumokban folyamatosan elegendő mennyiségű tiszta laboratóriumi üvegnek kell rendelkezésre állnia a kísérletek és az elemzések zökkenőmentes elvégzéséhez. Csak akkor érhető el kiváló és megbízható eredmény, ha a laboratóriumi üvegeket és a laboratóriumi felszereléseket használat előtt teljesen tisztára mossák. Másképp fogalmazva: minden eszköznek szennyeződésektől és a felhasznált vegyszerek maradékaitól mentesnek kell lennie. Kézi előkészítéssel nagyon nehéz elérni ezt a folyamatosan magas minőséget, ezért a laboratóriumok ki vannak téve azon kockázatnak, hogy nem érnek el analízis-tiszta eredményeket.
A laboratóriumi üvegek kézi tisztítása még napjainkban is széles körben elterjedt. Rendszerint anyagi okok állnak ennek az eljárásnak a használata mögött – sokan úgy vélik, hogy a kézi tisztítás és fertőtlenítés kevesebb költséggel jár, mint egy laboratóriumi mosogatógép beszerzése és fenntartása. Ha azonban közelebbről megvizsgáljuk az előnyöket és a hátrányokat, akkor kiderül, hogy ez a feltételezés téves.
Kézi tisztítás, mint hibaforrás
A kézi mosogatás nemcsak kellemetlen és körülményes, hanem a kívánt eredmény eléréséhez sok időre és fáradtságos munkavégzésre is szükség van. A tisztítási műveletek automatizálása esetén azonban a munkatársak lényegesen összetettebb és hatékonyabb munkákat is végezhetnek. A kézi mosogatással továbbá csak nagy ráfordítással érhető el egyenletesen magas tisztítási minőség. Hiszen a kézi tisztítás mindig a tevékenységet végző személytől függ. Az eredményt jelentősen befolyásolja a tapasztalat, az eljárásmód és a rendelkezésre álló idő. A víz mennyisége és hőmérséklete, a tisztítószerek és azok adagolási mennyiségei, a használt mosogatókefék formája, továbbá a tisztítás időtartama és a súroláskor kifejtett erő mind hatással van arra, hogy a laboratóriumi üvegek valóban maradéktalanul tiszták és alkalmazhatók lesznek-e a következő elemzéshez. Kézi tisztításkor ezek a tényezők naponta változnak – ennek gyakran a mosogatás minősége látja kárát. Összefoglalásképpen elmondható: ha emberek végzik a tevékenységet, akkor szinte lehetetlen standardizálni a folyamatot.
Kézi tisztítás esetén különösen nagy a költséges laboratóriumi üvegek sérülésének kockázata: az anyagok, a tisztítóeszközök és -vegyszerek nem kellően gondos kezelése miatt jelentősen csökkenhet az üvegek élettartama. Emellett a művelet elvégzése egészségügyi kockázatot is magában hordoz a munkavállalók számára, hiszen aeroszolokat lélegeznek be, vegyszerekkel kerülnek érintkezésbe, vagy megsérülhetnek az eltört üvegdarabok miatt.
Egy kifizetődő befektetés: gépi előkészítés
Az ipari laboratóriumi mosogatógépekkel kapcsolatban a felhasználók sokszor elgondolkodnak azon, hogy vajon megéri-e befektetni egy ilyen készülékbe. Gyakran nem látják ugyanis, hogy a gépi tisztítás hosszú távú megtakarítási lehetőséget rejt magában.
Egyrészt a gépi mosogatással idő takarítható meg: a munkavállalók más tevékenységekre fordíthatják az értékes munkaidejüket, így hatékonyabb a munkavégzésük. Másrészt nem kell elvégezniük ezt a nehéz és egészségkárosító tevékenységet, tehát csökken a laboratóriumi dolgozók betegségek miatti hiányzásának kockázata, az elégedettségük és a motiváltságuk viszont fokozódik. Egyértelműen a laboratóriumi mosogatógép előnyei közé sorolható a tisztítási sebesség is. Míg kézi mosogatással kb. egy percig tart egy üveg elmosogatása, addig a laboratóriumi mosogatógépben csupán 24 perc alatt 60 laboratóriumi üveg mosogatható el. Ez kb. 59%-os időmegtakarítás.
Ehhez társul az értékes erőforrások felelősségteljes felhasználása: az energia, a víz és a tisztítószerek használata pontosan az egyes folyamatokhoz van beállítva, ezáltal kiváló eredmény érhető el pazarlás nélkül. Gépi tisztítással akár 63%-kal alacsonyabb a vízfogyasztás, mint kézi tisztítás esetén. Ez pedig nemcsak a laboratórium költségvetését kíméli, hanem a környezetet is – mégpedig nagy mértékben.
Végül, de nem utolsósorban a gépi mosogatás kíméletesebb a kézi tisztításnál. A korrózió, a karcolódások vagy az üvegtörés kockázata minimálisra csökken, és az előkészített tárgyak élettartama hosszabb lesz.
Minden érv a laboratóriumi mosogatógép mellett szól
A laboratóriumi mosogatógép és a felszerelés magasabb beszerzési költsége megtérül. Már a tökéletes tisztítási eredmény is elegendő ok egy laboratóriumi mosogatógép beszerzésére. De idővel megtapasztalható az üzemeltetési költségek csökkenése, a kevesebb energia-, víz-, és folyamatvegyszer-felhasználás, továbbá a laboratóriumi üvegek hosszabb élettartama is. A megtérülési idő természetesen függ az egyéni költségszerkezettől és a napi mosogatási ciklusok számától, de az átlagértékeken alapuló számítások azt mutatják, hogy egy laboratóriumi mosogatógép vásárlása kevesebb mint 2 év alatt megtérül.
Végül, de nem utolsósorban, a laboratóriumi mosogatógép sokkal biztonságosabbá teszi a laboratóriumok tisztítási folyamatait, így kevesebb hibára van lehetőség, a folyamatok pedig megbízhatóbbá válnak. Jelentősen megkönnyíti a labormunkát.
Hogy a kézi tisztításról a gépi tisztításra történő átállás problémamentes legyen, a Miele ügyfélszolgálata, illetve a Miele szervizpartnerek folyamatos támogatást nyújtanak a laboratóriumi mosogatógép teljes használati ideje alatt. A beszereléstől és az üzembe helyezéstől kezdve a megfelelő programok és tisztítószerek kiválasztásán keresztül egészen a kérdések megválaszolásáig, a karbantartásig és a javításig.